Čestitamo Dan kravate – dan svečanosti i zajedništva!
Prije dvadeset godina, 18. listopada 2003. godine, u Puli je izvedena autorska instalacija Marijana Bušića „Kravata oko Arene“, koju je kao vrhunski svjetski spektakl putem svjetskih TV postaja vidjelo više od milijardu ljudi. Ocijenjeno je kako je to bio najambiciozniji, najosmišljeniji koncept i projekt promocije hrvatskog identiteta u svijetu. Ustanova Academia Cravatica od tada svake godine 18. listopada obilježava Dan kravate.
„Vertikala kravate simbolizira ljudsku vertikalu – ljudsko dostojanstvo i samosvijest, trenutke svečanosti i slavljenja, uspješnost i poslovni duh…“, ističe Marijan Bušić, začetnik projekta Hrvatska – Domovina kravate.
PRIČA O KRAVATI – PRIČA O LJUBAVI
Dobro došli u Hrvatsku, zemlju prekrasne obale, prelijepih otoka i fascinantnih priča koje će vas zadiviti. Mi vam nudimo posebnu priču, priču o kravati.
Hrvatska, Domovina prve kravate.
Jeste li znali da kravata potječe od Hrvata?
Jeste li znali da je kravata, sveopći simbol uglađenosti i kultiviranosti, povezana uz Hrvate?
Dok je u Evropi bjesnio tridesetogodišnji rat (1618-1648), u ovu tragediju gurnuti su i hrvatski vojnici koji su, nastupajući pod vodstvom svojih banova, stigli i do Pariza.
Zanimljivo je da su Hrvati, kao dio svoje tradicionalne odore, na sebi svojstven način vezali oko vrata slikovite rupce. Ovaj lijepi «hrvatski stil» osvojio je probirljive Parižane u vrijeme Louisa XIV i oni su usvojili novi modni predmet koji se nosio «a la Croate» (na hrvatski način). Taj izraz je ubrzo postao korijenom nove francuske riječi «cravate».
Oni su je, kao modni detalj, u 17. stoljeću raširili po Europi. Kravata je u početku bio naziv za rubac oko vrata po kojem su hrvatski vojnici bili prepoznatljivi, pa je godine 1667. ustrojena i posebna pukovnija «Royal Cravates», nazvana po Hrvatima.
Tako je kravata kao znak kulture i otmjenosti ušla u ondašnju građansku modu i osvojila cijelu Evropu, a danas i cijeli civilizirani svijet.
Kao i sve velike priče i ovo je zapravo priča o ljubavi. Iz hrvatske pučke tradicije može se saznati i razlog nošenja rupca hrvatskih vojnika. Zaručnice su svojim zaručnicima darivale rubac kao znak uzajamne vjernosti, posebno u presudnim trenucima. Nadamo se da će vam ova priča biti podsjetnik na našu prelijepu zemlju i jedan od njezinih najpoznatijih simbola- kravatu.
UMIJEĆE VEZIVANJA KRAVATE
UMIJEĆE VEZIVANJA KRAVATE
Iako postoji čak 85 teorijskih mogućnosti vezivanja čvora kravate, a tek desetak čvorova odgovaraju uobičajenim predodžbama simetrije i ravnovjesja, najpoznatiji je jednostavni i dvostruki “windsorski čvor” koji je afirmirao vojvoda od Windsora. Kad se radi o obliku, danas su u upotrebi kravate izdužena oblika (“oblik poluboce”), koje su i najpopularnije, zatim vrpce ili leptir-mašne, te tzv. ascot-kravate.
Pripremila : Silvija Franović, knjižničarka
Be the first to comment on "Dan kravate – 18. listopad"